Pályázati azonosító: | CSSP-TARGYALKOTO-2018-SZ-0065 |
Projekt címe: | “Gyökerek és szárnyak” – a népi kultúra megismerése, továbbvitele |
Projekt időtartama: | 2018. 07.01 – 2019.06.30 |
Támogatási igény: | Szakkörök és alkotótáborok megvalósítása |
Megítélt összeg: | 5.000.000 Ft |
Az elnyert támogatás lehetővé tette a tervezett programok megvalósítását. A szakkörök (tűzzománc, fazekas, honismereti csoport) folyamatosan, lemorzsolódás nélkül működtek. A három szakkör /43-44-44 alkalommal/alkalmanként 10-10 fővel/mindvégig biztosított volt. A tervezett megyei kézműves workshop újabb technikák megismerését tette lehetővé, ezek nagyon népszerűek voltak.
A nyári alkotótáborok 30-30 fővel, nagy sikerrel szintén megvalósultak. A közösségformálás mellett az alkotóház és a társintézmények tárgyi gazdagítására is kiváló lehetőségek voltak. A résztvevők remélhetőleg a következő évek alkotói bázisát biztosítják.
A táborok, családi játszóházak színvonalas programjai lehetőséget adtak a fazekasságon túl más kézműves és iparművészeti technikák, népi kismesterségek megismerésére is.
A szakmai konferenciákon – amelyekben az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ mint partner közreműködött – túl a szakkörvezető elvégezte a 120 órás akkreditált Népi játszóházi foglalkozásvezetői képzést. Ezt szintén az egyik szakmai partnerünk a Jász – Nagykun- Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület szervezte.
A pályázati évben végzett tevékenységeink támogatták a hálózatosodási folyamatot, így megvalósulhatott egy szakmai nap, amelyre egy kisújszállási csoport látogatott el hozzánk. Szintén ezt a célt támogatta az elkészült munkákból készült kiállítás is.
A Szandaszőlősért Egyesület szakmai programját a helyi igényeket figyelembe véve valósította meg. Lehetőséget teremtett a közösség, a lakókörzet folyamatos alakítására. Kiemelt célunk volt az alkotó folyamatokon túl Szolnok és környéke, valamint megyénk népi motívumainak megismerése, az értékmegőrzés, az elvándorlás mértékének csökkentése.
Pályázatunk mottója: „Gyökerek és szárnyak”, amely a lokálpatriotizmust, a helyi értéktár megismerését, annak gyakorlati kipróbálását a generációkon átívelő tanulás képességével adta a fiatalabb generációnak.
A városrész központjaként az Alkotóház vállalta a lakókörnyezetben megvalósuló eseményekre a dekoráció elkészítését, környezetszépítő akciókhoz csatlakozott (pl. fecskefészek készítése- kihelyezése, népies házszámtáblák készítése), szabadidős programok megvalósítása.
A helytörténeti, honismereti tevékenységek, a családi hagyományápoló és őrző napok, a kutatómunkák kiváló lehetőséget teremtettek a generációs különbségek csökkentésére, a lokálpatriotizmus erősítésére, ahol is a tárgyi értékek mellett az eszmei értékek is átadásra kerültek.
A pályázati forrásból megvásárolt eszközök a résztvevők kézműves tevékenységét sokkal élményszerűbbé, hatékonyabbá tették, és kiválóan segítették az alkotómunkát.